Academy Awards ke-90

Daftar Lengkap Pemenang Oscar 2018

  • Senin, 05 Maret 2018 - 09:50:10 WIB | Di Baca : 146 Kali

SeRiau - Academy Awards ke-90 akhirnya digelar. Bertempat di Dolby Theater, Los Angeles, Amerika Serikat, beriktu daftar lengkap pemenang Oscar 2018.

Best picture
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Best actor
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J Israel, Esq

Loading...


Best actress
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post


Best supporting actress
Mary J Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya (WINNER)
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water


Best supporting actor
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (WINNER)


Best animated film
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco (WINNER)
Ferdinand
Loving Vincent


Best director
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out


Best documentary
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus (WINNER)
Last Men in Aleppo
Strong Island


Best documentary short
Edith+Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop


Best foreign language film
A Fantastic Woman (WINNER)
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square


Best song
Mighty River, Mudbound
The Mystery of Love, Call Me by Your Name
Remember Me, Coco
Stand Up for Something, Marshall
This Is Me, The Greatest Showman


Best adapted screenplay
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly's Game
Mudbound


Best original screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Best cinematography
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water


Best costume design
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread (WINNER)
The Shape of Water
Victoria & Abdul


Best editing
Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Best makeup and hair
Darkest Hour (WINNER)
Victoria & Abdul
Wonder


Best score
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Best production design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water (WINNER)


Best animated short
Dear Basketball (WINNER)
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes


Best live action short
DeKalb Elementary
The Eleven O'Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us


Best sound editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk (WINNER)
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi


Best sound mixing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk (WINNER)
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi


Best visual effects
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes


sumber detikHot




Loading...

Berita Terkait

Tulis Komentar